MČR žactva, dorostu a seniorů B Račice 2012

Vrchol první poloviny závodní sezóny pro kategorie žactva, dorostu a seniorů do 23 let se konal ve dnech 29.6. - 1.7.2012 v Račicích. Naši závodníci vybojovali tři mistrovské tituly,

tři druhá, dvě třetí místa a řadu cenných finálových umístění. V kategorii nejmladších nenašly přemožitelky žačky Anna Hlaváčová a Adéla Zdráhalová na dvojskifu, když přes vítězství v rojížďkách i semifinále byly nakonec nejrychlejší i ve finále a braly zlaté medaile. Spolu se svými kolegyněmi Veronikou Chrbjátovou, Valentýnou Kolářovou a kormidelnicí Kateřinou Domesovou dojely na druhém místě na párové čtyřce. Veronika s Valentýnou obsadily na dvojskifu 5. místo, na 6. místě ve finále dojela Markéta Zbořilová.

Mladší žáci sbírají zkušenosti a závodí teprve první rok. Dvojskif Adam Zdráhal a David Mecka skončil těsně pod stupni vítězů a dojel si pro nepopulární bramborovou medaili. Párová čtyřka do bojů o medaile nezasáhla, protože vypadla již v rozjížďkách, když ani celkově sedmý nejlepší čas jim nestačil na postup mezi nejlepších 12 lodí.

Starší žačky přivezly kompletní sadu medailí. Adéla Truhlářová zvítězila ve skifu třináctiletých žaček, nepárová čtyřka Jana Piechulová, Petra Láhnerová, Michaela Kidová, Dita Ponikelská a kormidelnice Aneta Krátošková vybojovala stříbro a párová čtyřka Truhlářová, Kidová, Ponikelská, Piechulová s kormidelnicí Domesovou završily sadu bronzovou medailí.

Svou dávku sportovní smůly si vybrali starší žáci snad na několik let dopředu. Na párové čtyřce dojeli Eduard Bezděk, Filip Hlavica, Jiří Vaněk a František Hrubý s kormidelníkem Ondřejem Kuzníkem na 4. místě. Velkým příslibem v boji o medaile byla tato posádka na čtyřce nepárové. Při třetím startovním tempu jim ale vypadlo veslo z havlinky, a i když závadu odstranili a dojeli závodní pole, stačilo to jen na 5. místo. Ostatní posádky se umístily ve finále B.

Dorostenky také dovezly do Olomouce celou sadu medailí. Nejprve zasáhla do bojů čtyřka s kormidelnicí Helena Fukalová, Lucie Čermáková, Tereza Dohnalová, Kateřina Prchalová s kormidelnicí Kateřinou Domesovou a s přehledem zvítězila. Na noncoxu dojely Spurná, Čermáková, Dohnalová a Prchalová třetí a jejich kolegyně Fukalová a Raušová spolu s děvčaty z Ústi nad Labem na pátém místě. Všechny tyto závodnice spolu zasedly do osmy a obsadily druhou příčku. Finálové 6. místo ještě vybojovala Gabriela Valentová s Kateřinou Hlaváčovou a děvčaty z Otrokovic na párovce.

Dorostenci bohužel na medaile tentokrát nedosáhli. Velkým příslibem v boji o medaile byla dvojka Jakub Kuchař, Michal Kluka. Chlapci po tuhém boji obsadili 5. místo, Petr Kvapil a Eduard Sklenář dojeli na 6. příčce. Tito veslaři na noncoxu vyhráli finále B a na osmě spolu s veslaři z Brna obsadili 4. místo.

Netradičně se v tomto termínu konalo Mistrovství republiky seniorů B, tedy veslařů do 23 let. Dvojka Jiří Herzán a Jan Smejkal dojela na 6. místě a Vojtěch Schlimbach s Jakubem Vránou obsadili 8. příčku. Společně pak dojeli na 5. místě na noncoxu.